ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 12455132
*
nr 1245 5132
Pigtittare
Valnöt, 1800. Tal. Höjd: 70
Utrop:
600 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 april 2019
kl 20:15:19
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/3 21:10:38
1
250 kr
27/3 21:40:46
1
300 kr
29/3 12:51:08
2
Vinnande bud
29/3 12:57:17
1
400 kr
29/3 12:57:17
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Iittala
Finskt glasbruk anlagt 1881 (Karhula-Iittala).
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar tal valnöt
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05
-
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27
*
Pigtittare
Läs om budbetjänten
nr 1245 5132
Pigtittare
Valnöt, 1800. Tal. Höjd: 70
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 april 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/3 21:10:38 | 1 | 250 kr |
27/3 21:40:46 | 1 | 300 kr |
29/3 12:51:08 | 2 | Vinnande bud |
29/3 12:57:17 | 1 | 400 kr |
29/3 12:57:17 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Iittala
Finskt glasbruk anlagt 1881 (Karhula-Iittala).
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Finskt glasbruk anlagt 1881 (Karhula-Iittala).
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar tal valnöt
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05 -
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58 -
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27